KÜLTÜR VE SANAT YARIŞMALARI GRUP FİNALLERİ ESKİŞEHİR’DE

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ‘2017 yılı Kültür ve Sanat Yarışmaları’ başlığı altında düzenlenen; Gençlik Merkezleri Arası Türk Müziği, Şiir Okuma ve Tiyatro yarışmalarının Grup Finalleri Eskişehir’de Yapılıyor

23 MART 2017
‘Sahne Sırası Sende’
İç Anadolu bölgesinden 14 ilin katıldığı yarışmalar Türk Müziği ile başladı. Türk Halk-Sanat ve Geleneksel Türk Müziğinden eserlerin sergilendiği yarışmada gençlerin performansı alanında uzman 3 jüri tarafından değerlendirildi. 18/21 - 22/29 yaş Solo Kız/Erkek Ses ve Solo çalgı dallarından eserlere hayat veren gençlerden en iyi puanı alarak kategori birincisi olanlar 15 Mayıs’ta Ankara’da düzenlenecek Türkiye Finaline katılma hakkı elde etti. Jürinin değerlendirmelerine göre; 18-21 ve 22/29 Yaş Solo Kız Ses birincileri Eskişehir’den Belenay Kıraç, büyük yaşta aynı puanları paylaşan Niğde’den Şerife Sarıgül ve Kayseri’den Burcu Kamış oldu. 18-21/22-29 yaş solo erkek ses dalında Kırıkkale’den Sinan Apaydın, büyük yaşta ise yine aynı puanı paylaşan Niğde’den Yunus Deveci ile Kırıkkale’den Yusuf Başat Türkiye Finalisti oldu. 18-21/22-29 yaş solo çalgı kategorisinde ise Konya’da İbrahim Genç, büyük yaş kategorisinde de Kayseri’den Muhammet Enes Arslan birinci oldu.
‘Bir Şiir Bir Nefes’
Kültür Sanat Yarışmaları İç Anadolu Finali ikinci gününde ‘Bir Şiir Bir Nefes’ sloganıyla bu yıl ilk kez düzenlenen Gençlik Merkezleri Arası Şiir Okuma Yarışması ile devam etti. 14-17 / 18-24 bay ve bayan kategorilerinde yapılan yarışmada gençler okudukları ‘Vatan Sevgisi Temalı’ şiirlerle hem ecdadımızı hem de 15 Temmuz şehitlerimizi yad etti. Alanında uzman jüri ekibi tarafından yapılan değerlendirme sonuçlarına göre 14-17 yaş kategori birincileri bayanlarda; Şehidin Destanı şiiri ile Yozgat’tan Sebahat Teker, erkeklerde Kurt Bakışı şiiri ile Karaman’dan Mehmet Huzeyfe Demir oldu. 18-24 yaş finalistleri ise bayanlarda Şehit Anası şiiri ile Karaman’dan Seher Turgut, erkeklerde ise ‘Bir Elif Bir Mehmet Olmak’ isimli şiiri ile Çankırı’dan Abdülkadir Danacıoğlu oldu.
‘Hayallerini Sahneye Taşı’
İç Anadolu Grup Finalleri 3. günde yapılan Gençlik Merkezleri Arası Tiyatro Yarışması ile noktalandı. Yarışmaya 14-29 yaş arası gençler komedi ve dram dallarında kendi yazdıkları senaryoları ile katıldı. Dram dallarındaki eserlerde 15 Temmuz hain darbe girişimi ele alınırken, bu hain girişim komedi dalında yarışan eserlerin bazılarında da görüldü. Aralarında ünlü oyuncu Ayçe Abana’nın da bulunduğu 3 kişilik jüri ekibinin yaptığı değerlendirmelere göre; Sivas Cumhuriyet Anadolu Lisesi Tiyatro Topluluğu ‘Eyvah Annem’ adlı oyunuyla 18 Mayıs’ta Ankara’da yapılacak Türkiye Finaline katılma hakkını kazandı. Yarışmada Ankara Adam Gibi Tiyatro Ekibi ‘Kara Kutu’ adlı eseriyle ikinci, Kayseri Asr-ı Temaşa Sanat Topluluğu ‘Ben Olmak Neye Benzer’ adlı oyunuyla üçüncü oldu.
Kültür Sanat Yarışmaları kapsamında dereceye giren gençlere başarı belgesi, plaket ve 100 TL’lik biletix kartı verildi. Grup Yarışmaların ikinci ve üçüncü durağı ise Malatya ve Gaziantep’te yapılacak. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Grup Finalleri 1-6 Nisan tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi ile Gaziantep Zeugma Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenecek.