STADYUM BASIN AÇIKLAMASI

KAMUOYUNA DUYURULUR

22 KASIM 2016 / YUSUF OLGUN
HABERİNFOTOĞRAFLARI

 

 

                                                         BASIN METNİ

 

 

Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından kendi öz sermayesi ile mülkiyeti Bakanlığımıza ait Sazova Mahallesinde bulunan 166.000 m2’lik arazi üzerine 2012 yılında projelendirilip 2013 yılında temelleri atılan 33.000 seyirci kapasiteli yeni stadyumumuzda sona yaklaşmış bulunmaktayız.

            İhale mevzuatı açısından henüz yüklenici firmanın ihale şartlarındaki taahhütlerini tamamlayamamış olmasından dolayı Bakanlık olarak inşaat tarafımızca teslim alınmamış olmasına rağmen Eskişehirspor taraftarlarımızın yoğun talepleri göz önüne alınarak 20.11.2016 tarihinde ilimizde oynanacak olan Eskişehirspor-Yeni Malatyaspor müsabakası nedeniyle stadyumumuz taraftarlarımıza kapılarını açmıştır.

            Müsabakanın arkasından Odunpazarı Belediye Başkanı Sayın Kazım Kurt’un “Bu tavır hastalıklı tavırdır” şeklindeki yazılarını büyük bir üzüntü ile okuduk.

            Kamu ihale Kanununa göre iş ve işlemlerini sürdüren bir kurumun henüz müteahhit firmadan teslim alınmayan işlerin sorumluluğunun yüklenici de olduğunu bildiği halde “Eskişehirspor’a yardım edeceğiz fakat ettirmiyorlar” şeklinde kamu oyunu yanıltıcı açıklamaları kurumumuza yıpratmaktadır.

            Bakanlık olarak yaklaşık 130 Milyon TL’ye yaptırdığımız stadyumun çim bakımlarını rahatlıkla yapabilecek güçte iken ihale mevzuatı açısından çim bakımları çevre düzenlemeleri yüklenici tarafından tam ve eksiksiz olarak tarafımıza teslim edilmesi gerektiği halde Odunpazarı Belediyesinin çimlerin bakımını yapması konusunda kurumumuzun resmi bir talebi olmadığı gibi yapması ne kurumumuza nede Eskişehirspor’a yardım değil müteahhit firmaya yardımdır.

            Kaldı ki Odunpazarı Belediyesinin yapmış olduğu yardıma teşekkür ediyoruz fakat diğer stadyumlarda da olduğu gibi profesyonel bir bakım yapılamadığından dolayı giderek sararan ve hastalıklı hale gelen çimler nedeniyle yüklenici firma sorumluluk kabul etmemekte ve sorumluların Belediye yetkilileri olduğunu, onların baktığını belirtmesi ve 20.11.2016 tarihinde maç oynanması kararlaştırıldığından dolayı kurum olarak maç günü sabahı yüklenici firmadan çimler tarafımızca teslim alınmış ertesi sabah yani 21.11.2016 tarihinde profesyonel bir firma ile çimlerin bakımı için sözleşme imzalanmıştır.

            İlimize yapılan yeni stadyumun kurumumuz tarafından 30.11.2016 tarihinde yüklenici firmadan teslim alınmasına müteakip sözleşmelerimiz gereği Eskişehirspor’umuza profesyonel bir çim firması ile anlaşma yapmaları ve sözleşmesini kurumumuza teslim etmeleri karşılığında yaklaşık 2milyon TL değerindeki çim bakım ekipmanları ile birlikte devir işlemleri yapılacaktır.

            Odunpazarı Belediye Başkanı Sayın Kazım Kurt’un 21.11.2016 tarihinde kurumumuzu yıpratıcı şekilde kamuoyu ile paylaştığı haber metninde belirtilen “Stadyuma girmeyin” şeklindeki hususlar gerçeği yansıtmamaktadır.

Kurumumuzun yapmış olduğu iş ve işlemler tamamen kanun ve yönetmelik hükümlerine göre yapılan resmi prosedürlerdir.

            Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

(Haber metninin ekinde yer alan fotoğraflarda çimlerin durumu görülmektedir)