SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA YÜRÜYÜŞÜ

SARIKAMIŞ HAREKATININ 104. YILI MÜNASEBETİYLE "SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA YÜRÜYÜŞÜ" PROGRAMI İLİMİZDE DEVASA KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

6 OCAK 2019
1914 Yılının Kasım Ayıydı

Azap Ve Köprüköy, Rus Orduları Tarafından Saldırıya Uğramıştı. Olumsuz Hava Koşulları Nedeniyle taarruzun Seyri Değişti. Kışın Daha Da Şiddetlenmesi ile  Fırtına İle Yağan Kar, Yolları Tıkayıp, Çadırları Yıkmıştı. Arkasından  Dondurucu Soğuklar Bastırınca, 90 Bin  Şanlı Askerimiz Donarak şahadet  şerbetini yudumladılar.

Rus Birliklerine Karşı Zor Şartlar Altında Olmalarına Rağmen Kahramanca Mücadele Eden Şehitlerimizi Rahmet, Minnet ve Dua ile Yad Ediyoruz.

 

 

Gençlik ve Spor Bakanlığımızın her yıl düzenlediği  Gençlerimize tarihimizin ve kültürel mirasımızın daha iyi tanıtılması  milli ve manevi değerlerimizi gençlere daha etkin şekilde tanıtmak amacıyla Sarıkamış Harekatı anısına   "Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü" programı  ilimizde gerçekleşti.

Programın başlangıç yeri olan İstasyon önünde toplanan yaklaşık 2 bin kişi Mustafa Kemal Atatürk Caddesinden Şehitliğe şiir ve marşlar eşliğinde yürüdü. Programa Protokol Vali Yardımcısı Aslan Avşarbey, Emniyet Müdürü Engin Dinç, İl Jandarma Komutanı Albay İlhan Şen ve ayrıca ilimizde bulunun tüm kamu kurum ve kuruluşları, 100 okuldan 350 öğrencimiz, gençlik merkezi üyelerimiz,STK’lar katıldı. Kortej yürüyüşüne 150 kişilik grupla katılan İzgi Takımı 55 metrelik Şanlı Türk Bayrağımızı yürüyüş boyunca taşıdı.

Yürüyüşün şehitlikte son bulmasının ardından program şehitlikte yapılan anma programı ile devam etti. Saygı duruşu ve istiklal marşının akabinde Şehitlerimiz için Kur’an’ı Kerim okundu ve ardından İl Müftü yardımcısı Şehitlerimiz için dua ettiler. Akabinde Vali a. Vali Yrd. Arslan Avşarbey günün anlam ve önemine binaen konuşmalarını gerçekleştirdiler. Program tüm protokolün şehit kabirlerine çiçek takdimi ve katılımcılara ikram ile son buldu.